Nasz zespół

Daniel Stachuła

prezes zarządu, animator kultury, koordynator projektów, dyrektor programowy Fyrtla Główna

Animator i menedżer kultury, pedagog teatru, opiekun procesów twórczych; absolwent filologii polskiej, teatrologii i zarządzania w kulturze. Jako pedagog teatru współpracował m.in. z Teatrem Wielkim w Poznaniu, Instytutem Teatralnym w Warszawie, Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, Operą Bałtycką w Gdańsku, Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz wieloma organizacjami pozarządowymi. Stypendysta Funduszu Talenty (2013-2015) Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2015) Miasta Poznania w dziedzinie kultury (2016, 2023) oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2018). Nominowany do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kat. debiut roku za realizację opery „Dydona i Eneasz” w poznańskim Teatrze Wielkim (2016) oraz do Medali Młodej Sztuki kat. animacja kultury (2020). Jako reżyser/pedagog teatru współtworzył kilkanaście spektakli i działań filmowo-performatywnych.

Wykładowca w Collegium Da Vinci na kierunkach: produkcja filmowa, mediaworking oraz zarządzanie kreatywne.

Zawodowo zajmuje się programowaniem i produkcją wydarzeń społeczno-artystycznych, kulturalnych, edukacyjnych, ekologicznych (fundraising, budżet, harmonogram, komunikacja wewnętrzna, zarządzanie projektem, ewaluacja). Szczególnie bliskie są mu projekty interdyscyplinarne, łączące różne dziedziny — film, muzykę, teatr, grafikę, storytelling, design.

Jego zainteresowania naukowo-artystyczne dotyczą kulturowej historii teatru społeczności lokalnych, sztuki społecznej i partycypacyjnej (inkluzywnej, włączającej) oraz inter- i transdyscyplinarnych działań łączących praktykę twórczą z badaniami (practise based research, action research). Oprócz tego interesuje się zagadnieniami pamięci zbiorowej, interpretacją lokalnego dziedzictwa kulturowego oraz problematyką rewitalizacji społeczno-kulturowej i gentryfikacji. Swoje artykuły i eseje publikował w czasopismach specjalistycznych oraz tomach zbiorowych.

Pasjonuje go opowieść — fabuła, bohaterowie, ich cele i pragnienia, sposób prowadzenia narracji, wizualność tekstu. Doświadczenia zdobyte w branży kreatywnej (reżyseria, dramaturgia, koncepty kreatywne) przekuwa na współpracę z biznesem — wykorzystuje przy tym różnorodne narzędzia m.in. practise as research, storytelling, story design, creative writing.

Zuzanna Głowacka

wiceprezeska zarządu, animatorka kultury, koordynatorka projektów,

dyrektorka programowa festiwalu sztuk społecznych OFF Opera

Menedżerka i animatorka kultury, producentka, kuratorka. Laureatka Stypendium Artystycznego Miasta Poznania (2020) i Stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego (2021), w 2023 roku otrzymała nominację w w plebiscycie magazynu IKS i portalu kulturapoznan.pl w kategorii człowiek kultury roku 2022. Ukończyła wydział wokalno-aktorski Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, studiowała media interaktywne i widowiska na UAM (2012-2015). Absolwentka Akademii Kompetencji Menedżera na warszawskiej Akademii Leona Koźmińskiego. Certyfikowana trenerka (Szkoła trenerów SWPS) i moderatorka procesów design thinking. Członkini kolektywu Instytut Dobrej Śmierci. Współpracowała m.in. z Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, Centrum Sztuki Dziecka, Teatrem Wielkim w Warszawie, Teatrem im. A. Fredry w Gnieźnie.

Twórczyni projektu 5 zmysłów (edycje 2015-2020) adresowanego do osób z niepełnosprawnościami. Od 2014 roku dyrektorka programowa festiwalu sztuk społecznych OFF Opera (wcześniej: Opera Know-how). Pomysłodawczyni i producentka wykonawcza płyty TAXI tria Łona x Konieczny x Krupa (nominowanej do nagrody Paszporty Polityki). Twórczyni społeczno-artystycznego projektu „Rozmowy o śmierci” (2021). Jako reżyserka zrealizowała m.in. spektakle: „Próba wg B. Schaeffera” (2013), „Pieśń o nocy” (2014), „Antreprener w kłopotach” (2015). W latach 2016-2019 producentka w Teatrze Polskim w Poznaniu — współpracowała m.in. z: Mają Kleczewską, Moniką Strzępką, Janem Klatą, Eweliną Marciniak. W roku 2020 pełniła funkcję menedżerki Jacka „Budynia” Szymkiewicza — lidera grupy Pogodno. Współpracowała z domem produkcyjnym Media Share Group realizując teledyski, reklamy i programy telewizyjne (2020).

W pracy zawodowej zajmuje się przede wszystkim budowaniem relacji i networkingiem: animuje lokalne partnerstwo, jest jedną z liderek sieci Kolektyw Aktywne Miasto, opiekuje się grupami nieformalnymi działającymi przy Fyrtlu Główna. Dużo czasu poświęca rozmyślaniom na temat potencjału międzysektorowej współpracy. Fascynatka historii mówionych, miejskich spacerów, kinematografii i designu. Lubi wydarzenia kulturalne oparte na doświadczeniu immersji.

Ewelina Chatłas

przewodnicząca komisji rewizyjnej,

animatorka kultury, kuratorka

Muzykolożka, managerka i animatorka kultury, kuratorka i koordynatorka projektów artystycznych i edukacyjno-społecznych, edukatorka, opiekunka procesów twórczych; magister muzykologii na UAM oraz zarządzania na UEP, absolwentka mediów interaktywnych i widowisk na UAM; w roku akademickim 2011/2012 (stypendium LLP Erasmus) studiowała na Uniwersytecie w Helsinkach; w latach 2014-2019 doktorantka w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk; w latach 2015-2019 związana z Polskim Teatrem Tańca (jako kierowniczka działu impresariatu i promocji, później managerka w dziale kuratorskim, programowała i koordynowała projekty ogólnopolskie i międzynarodowe).

Od 2014 r. członkini-założycielka Stowarzyszenia SMAK; od 2018 r. członkini Stowarzyszenia Dom Tańca Poznań; współpracowała z Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, z Teatrem Polskim, Poznańską Wiosną Muzyczną, Fundacją Mały Kolberg, an_ARCHE NewMusicFoundation w zakresie koordynacji projektów. Muzykantka: członkini Kapeli Dudziarzy Wielkopolskich Centrum Kultury ZAMEK, kolektywu śpiewaczego 60 zwrotek/godzinę oraz kapeli Wolne Obroty, w której gra na harmonii trzyrzędowej; jej zainteresowania to przede wszystkim: kultura tradycyjna, interpretacja dziedzictwa, sztuka dźwięku, archiwistyka społeczna.

Marcin Kluczykowski

animator kultury, kurator

Literaturoznawca, polonista, filmoznawca. W 2020 roku uzyskał tytuł doktora broniąc dysertacji naukowej przygotowanej na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w Poznaniu. Jako aktor w latach 2010-2020 współpracował z poznańskimi teatrami (m.in. z Teatrem Automaton, Sceną Wspólną, Teatrem U Przyjaciół, Teatrem Wielkim im. Stanisława Moniuszki). Jako reżyser w 2020 roku zrealizował sceniczne czytanie tekstu „Mary, łowczyni skamielin” dla poznańskiej Sceny Wspólnej. Jego filmy były prezentowane na wielu polskich festiwalach (m.in. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film, Festiwal Filmowy Offeliada czy Festiwal Filmów Frapujących). Od 2014 roku jest członkiem-założycielem Stowarzyszenia Młodych Animatorów Kultury. Współkoordynował programy festiwali Opera Know-how i OFF Opera. Laureat Grand Prix 8. Konkursu Papaya Young Directors. Student reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi.



Maria Lehmann

animatorka kultury, streetworkerka,

koordynatorka projektów

Absolwentka socjologii na UAM, badaczka społeczna, animatorka kultury. Od 2016 do 2020 roku pracowała w Agencji Artystycznej Art Bonsai” na płaszczyźnie organizowania i koordynowania wydarzeń, jak i bezpośredniej ich realizacji. W ramach tej współpracy uczestniczyła w przedstawieniach scenicznych oraz prowadziła warsztaty (m.in. plastyczne, sensoryczne, konstruktorskie oraz upcyklingowe) skierowane do najmłodszej grupy odbiorców. Cyklicznie prowadzała animacje oraz warsztaty artystyczne dla dzieci w różnym przedziale wiekowym w KontenerART (2018).

Jako animatorka była również zaangażowana w projekt „Lato na Targach” pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Poznania (2017-2020). Razem z Joanną Roszak współtworzyła projekt „Edukacja dla pokoju. Warsztaty dla dzieci” (2018). W 2022 roku zajmowała się koordynacją oraz animacją programu artystyczno-animacyjnego pod hasłem „Wolno Dzieciom” w ramach Malta Festival Poznań. Od marca 2022 współpracuje ze Stowarzyszeniem Młodych Animatorów Kultury, gdzie zajmuje się m.in. koordynacją i produkcją wydarzeń, animacją wolontariatu młodzieżowego, streetworkingiem, prowadzeniem diagnozy społeczności lokalnej.

Asia Gruszczyńska

animatorka kultury, streetworkerka,

koordynatorka promocji i komunikacji

Chemiczka, studentka etnologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza i badaczka społeczna. W Stowarzyszeniu Młodych Animatorów Kultury zajmuje się współpracą z mediami, aktualizacją diagnozy społeczności lokalnej, koordynacją wydarzeń skierowanych do młodych osób oraz szeroko pojętymi działaniami komunikacyjno-promocyjnymi.

Michalina Szulejko

animatorka kultury,

koordynatorka Społecznego Centrum Kultury

Kulturoznawczyni, animatorka kultury, edukatorka muzealna. Absolwentka studiów magisterskich w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Ukończyła również studia na kierunku mediaworking w Collegium Da Vinci. Współpracowała z Filharmonią Poznańską im. Tadeusza Szeligowskiego, Muzeum Narodowym w Poznaniu, Towarzystwem Muzycznym im. Henryka Wieniawskiego, Regionalnym Obserwatorium Kultury UAM oraz redakcją magazynu dla profesjonalistów w kulturze „Connecting Audiences Polska”. Współredaktorka (z prof. UAM dr hab. Agnieszką Dodą-Wyszyńską) publikacji „Odstępstwo od wartości” (pierwszy tom cyklu „Kamera Kultura”), poświęconej aksjologicznej analizie dzieła filmowego.

Kaja Janda

animatorka kultury,

koordynatorka Biblioteki Sąsiedzkiej

Teatrolożka, producentka i kuratorka wydarzeń interdyscyplinarnych z pogranicza sztuki, kultury i działań aktywistycznych. Pierwsze kroki w działalności kulturalnej stawiała w Lublinie. Była młodzieżową koordynatorką główną Lubelskich oraz Ogólnopolskich „Spotkań Teatralnych Zwierciadła” (2016-2019) oraz kuratorowała interdyscyplinarny projekt wspierający artystyczne debiuty: „Scena Artystów Młodego Pokolenia Lublina” (SAMPL).  Pod koniec studiów zrealizowała projekt „Art Eko”, powstały w ramach festiwalu „Nowa Siła Kuratorska” (2023), którym obroniła dyplom teatrolożki ze specjalizacją „Interdyscyplinarne projekty kuratorskie”.

Zaraz po studiach pracowała jako asystentka producentki przy wydarzeniu „Do zobaczenia na placu Wolności”, którego współorganizatorami było Miasto Poznań oraz Estrada Poznańska. Obecnie współpracuje ze Stowarzyszeniem Młodych Animatorów Kultury, gdzie zajmuje się organizacją wydarzeń oraz opieką nad profilem instagramowym.